piątek, 27 marca 2015

Poprzednie zajęcia

Biologia to bardzo ciekawy i przyjemny przedmiot, więc na naszych zajęciach mamy dużo do roboty. Aby was o tym przekonać, opiszemy nasze dotychczasowe doświadczenia z piątkowych spotkań.

Znani biolodzy
Poznaliśmy wielu sławnych uczonych zajmujących się biologią, ich dokonania, odkrycia i krótkie biografie. Każdy z nas przygotował małą wizytówkę z ilustracją jednego z naukowców.



Blizny liściowe
Uczyliśmy się rozpoznawać gatunki drzew po bliznach liściowych na ich gałęziach.

Blizny liściowe to znaki, które pozostają na łodydze po odpadnięciu ogonka liściowego. Mają one różne kształty, np. podkowiasty, półokrągły, trójkątny. Na bliznach widoczne są ślady po wiązkach przewodzących. Cechy blizny liściowej można wykorzystać do rozpoznania gatunku drzewa.



Świat pod mikroskopem

Prowadziliśmy obserwacje mikroskopowe różnych obiektów, takich jak: pierwotniaki, drobne włoski na liściach pelargonii pachnącej. Przyglądaliśmy się też procesom plazmolizy i deplazmolizy w komórkach skórki łuski spichrzowej cebuli.


Szyszki a wilgotność powietrza

Czy łuski szyszek rozchylają się i zamykają pod wpływem zmian wilgotności otoczenia? - szukając odpowiedzi na to pytanie wykonaliśmy 2 doświadczenia.
Nasza hipoteza brzmiała: Szyszki otwierają się i zamykają pod wpływem zmian wilgotności.
- W pierwszym  doświadczeniu przygotowaliśmy 2 szyszki zamknięte. Jedną z nich umieściliśmy na gorącym grzejniku a drugą zostawiliśmy na ławce.
Wynik obserwacji: Podczas wysychania łuski szyszki rozchylają się.

- w drugim przygotowaliśmy 2 suche szyszki o rozchylonych łuskach. Jedną z nich umieściliśmy w szklance z wodą, drugą zostawiliśmy na ławce.
Wynik obserwacji: W wodzie łuski szyszki zamykają się.
Kwitnienie

Aby poszerzyć naszą wiedzę o roślinach okrytonasiennych pani Alina przygotowała dla nas niespodziankę -  spotkanie filmowe. Obejrzeliśmy film „Kwitnienie” Davida Attenborouch. Oto kilka ciekawostek wyniesionych z filmu.


- owady są wrażliwe na kwiaty koloru zbliżonego do niebieskiego, zaś kolor czerwony przyciąga uwagę ptaków. Kwiaty zapylane przez ptaki (np. kwiaty aloesu zapylane przez nektarniki) nie pachną, gdyż większość ptaków nie ma zmysłu powonienia.


- Lemur mokok w odróżnieniu od innych lemurów ma długi język przystosowany do pobierania nektaru. Przy tej okazji zapyla kwiaty palmy o nazwie drzewo pielgrzymów.


- Największy kwiat, a właściwie zespół kwiatów, posiada dziwidło olbrzymie – roślina, która żyje w tropikalnych lasach Sumatry. Kwiat ten ma rozpiętość 1m i wysokość 3m. cuchnie zepsutą rybą i żyje tylko 3 doby. W zapylaniu dziwidła, które kwitnie co 3 lata biorą udział małe błonkówki- smukliki.


Rośliny nagonasienne

Oglądaliśmy prezentację na temat różnych roślin nagonasiennych. Poznaliśmy wiele gatunków, takich jak:
 
 
 
Miłorząb japoński, naturalnie występujący jedynie w Chinach. Jego nasiona tworzą się dopiero na 40-letnich osobnikach! Jest uważany za najstarsze drzewo na świecie.
 
 
 
Metasekwoja chińska, która dorasta do 35 metrów wysokości. Jest wytrzymała na mrozy i ma małe wymagania glebowe.
 
 
 
Przęśl, roślina należące do kserofitów, światło- i ciepłolubna. Jest odporna na suszę i nie posiada dużych wymagań co do żyzności. Posiada zielone gałęzie pozbawione liści i niepozorne kwiaty.

Przegląd czasopism

Przeglądaliśmy różne czasopisma przyrodnicze.


Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, bo takie gazety to świetne źródło wiedzy.


Oglądaliśmy również gazetki "Natura" wydawane kiedyś w naszej szkole przez koło LOP "Tur". To właśnie wtedy wpadliśmy na pomysł redagowania własnej gazetki, który szybko przerodził się w prowadzenie bloga.

~*~


Co o tym sądzicie? Czy chętnie bralibyście udział w naszych zajęciach? Wciąż wiele ciekawych doświadczeń przed nami. Już niedługo zaprezentujemy wam nasze zwierzęta.
Trzymajcie się! ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz